مراحل و اقدامات لازم برای دانش اموزان به منظور پیوستن به فنراد

شرایط پذیرش دانش آموز

 حضور دانش آموزان در فنراد تابع مقررات و شرایط خاص اما بسیار ساده است. به طور معمول دانش آموزان علاقه مند و مستعد از طریق مدارس همکار، شناسایی و به فنراد معرفی می شوند و سایر مراحل و هدایت لازم مطابق آنچه در طرح زیر نمایش داده شده است انجام خواهد شد.

 سایر دانش آموزانی که تمایل به پیوستن به فنراد را دارند می توانند از طریق فرم پیوستن به فنراد، درخواست خود را ارسال نمایند تا مذاکرات لازم با مدرسه مربوطه انجام و نسبت به اخذ موافقت مدرسه اقدام شود. حضور دانش آموز مشروط به تائید مدرسه محل تحصیل خواهد بود.

 پس از معرفی دانش آموز به فنراد، مراحل و اقدامات زیر قدم به قدم انجام خواهد شد:

در اولین مرحله، دانش آموز علاقه مند از طریق مدرسه محل تحصیل به فنراد معرفی گردد.

متقاضیانی که مدرسه محل تحصیل آنها عضو فنراد نیست می توانند از طریق فرم پیوستن به فنراد درخواست خود را ارسال تا هماهنگی با مدرسه وی از طریق فنراد انجام شود. بدیهی است حضور این دسته از دانش آموزان در فنراد مشروط به موافقت مدرسه خواهد بود.

مصاحبه با دانش آموز از مهمترین مراحل در مسیر فنرادی شدن است. این مصاحبه در واقع یک گفتگوی دوستانه، آزاد و در قالب یک مشاوره است که به منظور تشخیص میزان مناسب بودن فضای فنراد برای رشد و مهارت آموزی دانش آموز بر اساس ویژگی های شخصیتی و پتانسیل های وی انجام می شود.

در این مصاحبه به تمامی سوالات متقاضی پاسخ داده می شود.مصاحبه با دانش آموز از مهمترین مراحل در مسیر فنرادی شدن است. این مصاحبه در واقع یک گفتگوی دوستانه، آزاد و در قالب یک مشاوره است که به منظور تشخیص میزان مناسب بودن فضای فنراد برای رشد و مهارت آموزی دانش آموز بر اساس ویژگی های شخصیتی و پتانسیل های وی انجام می شود. در این مصاحبه به تمامی سوالات متقاضی پاسخ داده می شود

چنانچه دانش آموز پس از مصاحبه اولیه، توافق خود را برای فنرادی شدن اعلام نماید لازم است توافقنامه عضویت را امضا نماید. با امضای این توافقنامه، عضویت متقاضی در فنراد به رسمیت شناخته شده و برای وی کارت عضویت صادر خواهد شد.چنانچه دانش آموز پس از مصاحبه اولیه، توافق خود را برای فنرادی شدن اعلام نماید لازم است توافقنامه عضویت را امضا نماید. با امضای این توافقنامه، عضویت متقاضی در فنراد به رسمیت شناخته شده و برای وی کارت عضویت صادر خواهد شد.

سطح دانش و تجربیات دانش آموز در این قدم مورد ارزیابی قرار می گیرد تا فنراد بتواند بهترین برنامه ریزی و مسیر درست را به دانش آموز ارائه دهد.

در این مرحله بر اساس نتایج ارزیابی و مصاحبه حضوری، مسیری که دانش آموز قرار است طی کند، شرح داده می شود و همچنین یک نفر به عنوان فنرادیار از طرف فنراد معرفی خواهد شد تا از همان ابتدا به عنوان رابط، پشتیبان و حامی فنی/اداری، دانش آموز را در مراحل مختلف راهنمایی و حمایت نماید.

 

برنامه آموزشی که در این مرحله برای متقاضی (عضو فنراد) تنظیم می شود شامل 3 بخش زیر است:

1- برنامه دروس روتین مقطع تحصیلی دانش آموز: 

این بخش از دروس آموزشی با توجه به شرایط ویژه دانش آموزان فنرادی به صورت فشرده و از طریق معرفی دانش آموز به یکی از مدارس همکار فنراد ارایه می شود. آزمون ها و امتحانات دوره ای مطابق برنامه ای که از طرف مدرسه ارایه می شود برگزار شده و نمرات دانش آموزانی که از سایر مدارس به فنراد پیوسته اند به مدرسه آنها گزارش و ابلاغ خواهد شد. 

2- برنامه دروس تخصصی و مهارتی:

شامل کلاس ها و دوره های تخصصی مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال است که با معرفی دانش آموز به موسسات آموزشی همکار فنراد و یا از طریق کارشناسان فنراد ارایه خواهد شد. این دوره ها می تواند در محل شرکت منتخب (محل کارورزی) یا در  آموزشگاه های همکار فنراد  و یا به صورت آنلاین تشکیل گردد. 

3- برنامه دروس عملی و کارورزی:

شامل حضور دانش آموز در محل یکی از شرکت های همکار فنراد (که از قبل توسط دانش آموز انتخاب شده است) به منظور آموزش مهارت های عملی و مشارکت در پروژه های واقعی است. روز و ساعات حضور در شرکت متناسب با شرایط شرکت، نوع فعالیت و همچنین مسیر آموزشی انتخابی متفاوت خواهد بود و در هر صورت با هماهنگی با دانش آموز برنامه ریزی خواهد شد.

 

در این مرحله بر اساس مسیر آموزشی انتخاب شده، دانش آموز یکی از شرکت های عضو فنراد را به عنوان محل کارورزی خود انتخاب می نماید. تمام دوره های عملی و مهارتی در محل این شرکت برگزار خواهد شد. این شرکت محل کار دانش آموز در آینده خواهد بود از این رو لازم است قبل از انتخاب، بررسی دقیق و جامعی از شرایط و ویژگی های شرکت انجام شود. بعد از انتخاب شرکت محل کارورزی، دانش آموز به صورت رسمی به شرکت معرفی می شود.

شرکت در دوره های آموزشی، حضور در محل کارورزی، شرکت در کلاسهای درسی مدرسه طبق برنامه 

در این مرحله ارزیابی های دوره ای نیز توسط فنرادیار انجام می شود.

 حضور دانش آموزان در فنراد تابع مقررات و شرایط خاص اما بسیار ساده است. به طور معمول دانش آموزان علاقه مند و مستعد از طریق مدارس همکار، شناسایی و به فنراد معرفی می شوند و سایر مراحل و هدایت لازم مطابق زیر در فنراد انجام خواهد شد.

 سایر دانش آموزانی که تمایل به پیوستن به فنراد را دارند می توانند از طریق فرم پیوستن به فنراد، درخواست خود را ارسال نمایند تا مذاکرات لازم با مدرسه مربوطه انجام و نسبت به اخذ موافقت مدرسه اقدام شود. حضور دانش آموز مشروط به تائید مدرسه محل تحصیل خواهد بود.

 پس از معرفی دانش آموز به فنراد، مراحل و اقدامات زیر قدم به قدم انجام خواهد شد:

دانش آموزان برای ورود به فنراد باید از لحاظ سطح دانش پایه در مفاهیم و مهارتهایی که در جدول زیر اعلام شده است ارزیابی می شوند این دوره ها به عنوان پیش نیازهای عمومی است و برای دانش آموزانی که از سطح آشنایی کافی برخوردار نباشند متناسب با مسیر انتخابی، بخش یا تمای آنها به صورت الزامی ارائه خواهد شد.

 دروس پایه و پیش نیاز برای ورود به تمام مسیرهای آموزشی/مهارتی

ردیفعنوانتئوری (ساعت)عملی و کاراموزی(ساعت)
1مفاهیم پایه رایانه و الگوریتم60
2آشنایی با انواع سخت افزار و شناخت کارکرد و قابلیتهای سخت افزاری412
3سیستم های عامل  (ویندوز، لینوکس، اندروید، آی او اس)3040
4مبانی و مفاهیم پایگاه داده1020
5Network+ / مبانی شبکه و آشنایی با معماری های شبکه ای2040
 جمع حداکثر آموزش های پایه و پیش نیاز ها70102